Levele elküldésével elfogadja adatvédelmi tájékoztatónkat.
Keir Starmer brit kormányfő az Egyesült Államokba utazott, hogy Donald Trump amerikai elnökkel egyeztessen. A találkozón kulcsfontosságú téma lehet az ukrajnai háború, a NATO-kötelék és a védelmi kiadások. De a brit miniszterelnök arra is kísérletet tehet, hogy rávegye az amerikai államfőt, az Egyesült Királyságból érkező termékekre ne vessen ki extra vámokat.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennRijádban találkozott Szergej Lavrov orosz külügyminiszter és Jurij Usakov orosz elnökhelyettes a washingtoni küldöttséggel, és az orosz-ukrán háború lezárásáról, az azzal kapcsolatos lehetőségekről tárgyaltak. Az egyeztetésből az Európai Uniót és Ukrajnát is kihagyták a felek. Németországban pedig szövetségi választásokat rendeztek meg vasárnap. Ezek voltak a hét legfontosabb külpolitikai és külgazdasági eseményei.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennIsmét jó évet zárt a spanyol gazdaság 2024-ben, az Economxnak nyilatkozó szakértő azonban rámutatott, a fiesztára valójában nem túl sok tényező ad okot. A kormány és több szakértő is a laza bevándorláspolitikában látja a spanyol siker kulcsát, ez azonban egyéb problémákat mélyít el az országban. Struktúraváltásra lenne szükség, és arra, hogy kezeljék – többek között – a magas államadósság jelentette gondot is.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennEddig zárt ajtókon sikerült rendeznie a koalíción belüli feszültségeket, nézeteltéréseket a spanyol kormánynak, egy belső konfliktus azonban most a nyilvánosság elé került. Az Economxnak nyilatkozó szakértő szerint borítékolható volt, hogy előbb-utóbb történik valami ehhez hasonló. Rámutatott ugyanakkor, hogy a katalánok még mindig Pedro Sánchez miniszterelnöktől várhatják a segítő jobbot, ami az aktuális kabinetnek kedvez.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennDonald Trump amerikai elnök aláírta, 25 százalékra emeli az alumíniumra kivetett amerikai vámtarifát a korábbi 10 százalékhoz képest. Volodimir Zelenszkij ukrán és Vlagyimir Putyin orosz elnökkel pedig telefonon beszélt a háborús helyzetről és a békekilátásokról. Klaus Johannis román államfő lemondott. Az osztrák kormányalakítási kísérlet pedig ismét zátonyra futott. Ezek voltak a hét legfontosabb külpolitikai és külgazdasági eseményei.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennNégy bizalmatlansági szavazást is átvészelt François Bayrou francia miniszterelnök és kormánya, a 2025-ös büdzsé jelentette problémakört pedig ezzel ki is pipálta. A szocialisták jelezték, nincsenek ínyükre a bemutatott költségvetési tervek, ennek ellenére nem szavaztak a kabinet ellen. Az Economxnak nyilatkozó szakértő szerint a közvélemény-kutatási adatok mellett akár egy háttérmegállapodás miatt is dönthettek így.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennSorjáztak az egyes szervezetekből való kilépésekről, újabb szankciókról és vámokról szóló bejelentések. A legmeglepőbb bejelentésekkel azonban ezen a héten is Donald Trump amerikai elnök vitte a prímet. Ezek voltak a hét legfontosabb külpolitikai és külgazdasági eseményei.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennNovember eleje óta gyakoriak a tüntetések Szerbiában. Az elégedetlenkedők azt követelik, hogy legyen átláthatóság, elszámoltathatóság, valós felelősségre vonás és csökkenjen a mindent átszövő korrupció, akár az aktuális országvezetés hatalmon maradásával is. Az Economxnek nyilatkozó szakértő azonban rámutatott arra, hogy ellentmond egymásnak a két követelés.
Szerző(k): Csernik-Varga Adrienn